czwartek, 14 lipca 2016

Dlaczego warto jeść miód z pasieki prowadzonej metodami tradycyjnymi?

Przyznam się , że na początku nie zwracałem uwagi na to  z jakich roślin powstał miód. Jednak ( było to wiele lat temu), po napełnieniu słoików i krystalizacji miodu okazało się, że ma on różną barwę. Zacząłem dociekać, dlaczego? Po latach praktyki, obserwacji pszczół, po wielu rozmowach z doświadczonymi pszczelarzami  i po przeczytaniu wielu książek oraz artykułów o tematyce pszczelarskiej, mogę już co nieco powiedzieć na ten temat.

W wielu miejscach  można kupić miód, ale czy pochodzi on z polskich pasiek? Czy jest odpowiednio przechowywany?  Czy nie ma żadnych dodatków? Czy nie został wcześniej podgrzany i pozbawiony właściwości zdrowotnych?



Dlaczego warto jeść miód pochodzący z pasieki prowadzonej metodami tradycyjnymi?

      Każdy wie ,że miód jest zdrowy. Nie każdy jednak się orientuje , że miód miodowi nierówny ! Ważne , żeby był kupiony od pszczelarza , który nie stosuje żadnych dodatków typu : cukier , mączka ziemniaczana i inne. Miód musi być także przechowywany w odpowiednich warunkach , niepodgrzewany ( często kupujący żądają miodu w stanie ciekłym- a krystalizacja jest procesem naturalnym-dlatego niektórzy w tym celu podgrzewają miód, przez co traci on swoja wartość) . Nie wszyscy wiedzą , że część pszczelarzy stosuje w swoich ulach poławiacze pyłku , przez co miód zawiera niewiele pyłku pszczelego.
      Miód  z naszej pasieki spełnia wszystkie powyższe kryteria. Pasieka jest prowadzona tradycyjnymi metodami ( m.in. ramki z miodem są ręcznie odsklepiane i wirowane ).Nie stosujemy poławiaczy pyłków , dzięki czemu pyłek jest  zawarty w  miodzie . Oprócz tego znajdują się tam drobinki wosku pszczelego oraz propolisu, które również wykazują zdrowotne właściwości.  Jako ciekawostkę podam fakt , że np. Niemcy kupują miód w plastrach , który potem żują , co jest bardzo wskazane w chorobach jamy ustnej , przyzębia , paradontozie i alergii. Miód jest przechowywany w odpowiednich warunkach ( w chłodnym , zaciemnionym pomieszczeniu ,w szklanych naczyniach ) , nigdy nie jest podgrzewany . Jest całkowicie naturalny - bez żadnych dodatków !!!
     
 W mojej pasiece pozyskuję MIÓD :
- rzepakowy ( choroby serca , naczyń wieńcowych, układu krążenia, nadciśnienia ;schorzenia                   wątroby  i dróg żółciowych; stosowany na ranę przyspiesza gojenie i oczyszcza ranę z ropy)

-spadziowy ( zwany miodem królewskim i papieskim –zapalenie oskrzeli , astma oskrzelowa ,  zapalenie płuc , gruźlica , anemia , choroby jelit ; łagodzi kaszel )

-wielokwiatowy ( alergia dróg oddechowych , grypa , przeziębienia )

-lipowy ( najlepszy w leczeniu schorzeń dolnych i górnych dróg oddechowych ! niszczy                        gronkowce , paciorkowce , grzyby drożdżoidalne , ma działanie przeciwgorączkowe , leczy lekką postać cukrzycy – nieinsulinową )

-akacjowy  (w stanach zmęczenia psychicznego i fizycznego ,choroby przewodu         pokarmowego- zaburzenia trawienia , zapalenie żołądka i jelit , lekka postać cukrzycy )

- gorczycowy  (właściwości odtruwające ,stymulujące pracę nerek i wątroby ).
      UWAGA– każdy typ miodu ma działanie wzmacniające odporność organizmu !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dzień dobry! Z pszczelarskim pozdrowieniem!